shortcut to content
Port Jervis City School District logo
City School District

Raider Athletic Teams


The Port Jervis Raider Athletic Program is part of the Orange County Interscholastic Athletic Association and Section IX Athletics.  Raider athletes participate in the following team sports: 

Fall Sports

  1. Football
  1. Football Cheerleading
  1. Boys Soccer
  1. Girls Soccer
  1. Girls Tennis
  1. Cross Country - Boys & Girls
  1. Volleyball
  1. Weightlifting Intramurals

Winter Sports

  1. Boys Basketball
  1. Basketball Cheerleading
  1. Girls Basketball
  1. Indoor Track - Boys & Girls
  1. Wrestling
  1. Weightlifting Intramurals

Spring Sports

  1. Baseball
  1. Boys Golf
  1. Girls Golf
  1. Boys Tennis
  1. Softball
  1. Track & Field - Boys & Girls
  1. Weightlifting Intramurals

   

FALL SPORTS

 

Varsity Football

Head Coach - Matt Polanis
Assistant Coach - Craig Fisher
Assistant Coach - Damien Striharsky

 

Junior Varsity Football

Head Coach - Eric Hartmann
Assistant Coach - Jeff Giovannone

 

Modified Football

Head Coach - Joe Becker
Assistant Coach - Austin Carroll

 

Football

Volunteer Assistant Coach - Joe Amato
Volunteer Assistant Coach - Jon Foley
Volunteer Assistant Coach - Gary Smith
Volunteer Assistant Coach - Jon Foley
Volunteer Assistant Coach - Chris Stellato
Volunteer Assistant Coach - Jon Stellato
Volunteer Assistant Coach - Nick Miller

 

Varsity Football Cheerleading

Head Coach - Christine Addy

 

Junior Varsity Cheerleading

Head Coach - Sierra Phillips

 

Varsity Boys Soccer

Head Coach - Joe Coniglio

 

Junior Varsity Boys Soccer

Head Coach - Scott Reed

 

Modified Boys Soccer

Head Coach - Kelly Decker

 

Varsity Girls Soccer

Head Coach - Nicole Beam

 

Junior Varsity Girls Soccer

Head Coach - Taylor Hartey

 

Modified Girls Soccer

Head Coach - Anthony DiGiantommaso

 

Varsity Girls Tennis

Head Coach - Mark Papertsain

 

Junior Varsity Girls Tennis

Head Coach - Walter Kaufmann

 

Varsity Cross County - Boys & Girls

Head Coach - Bob Dorn

 

Modified Cross County - Boys and Girls

Head Coach - Yvon Leroy

 

Varsity Girls Volleyball

Head Coach - Kasey Stankunas
Volunteer Assistant - Darien Quick

 

Junior Varsity Girls Volleyball

Head Coach - John Faggione
Volunteer Assistant - Deanna Perez

 

Modified Girls Volleyball

Head Coach - Peggy Roda

 

High School Weightlifting Intramurals

Brian Rollman
Ryan Schupp
Volunteer Assistant - Damien Striharsky

 

 

Winter Sports

 

Varsity Boys Basketball

Head Coach - Brian Rollman
Volunteer Assistant - George Rollman
Volunteer Assistant - Ryan Schupp

 

Junior Varsity Boys Basketball

Head Coach - Jeff Giovannone

 

Modified Boys Basketball

Head Coach - Cory Puopolo

 

Varsity Girls Basketball

Head Coach - Caitlyn Gunderman
Volunteer Assistant - Ron Semerano

 

Junior Varsity Girls Basketball

Head Coach - Nicole Beam

 

Modified Girls Basketball

Head Coaches - Rhea Luhrs & Lawrence Doto

 

Varsity Basketball Cheerleading

Head Coach - Christine Addy

 

Junior Varsity Basketball Cheerleading

Head Coach -

 

Varsity Boys & Girls Indoor Track

Head Coach - John Wright
Assistant Coach - Michael Sosnick

 

Varsity Wrestling

Head Coach - Eric Hartmann

 

Junior Varsity Wrestling

Head Coach - Jon Foley

 

Modified Wrestling

Head Coach - Walter Kaufmann

 

High School Weightlifting Intramurals

Matt Polanis
Damien Striharsky

 

Spring Sports

 

Varsity Boys Baseball

Head Coach - Jason Gunderman

 

Junior Varsity Boys Baseball

Head Coach - Austin Carroll

 

Modified Boys Baseball

Head Coach - Joe Becker
Volunteer Assistant - Larence Doto

 

Varsity Boys Golf

Head Coach - John Quinn

 

Varsity Girls Golf

Head Coach - Scott Spears

 

Varsity Girls Softball

Head Coaches - John Faggione & Kasey Stankunas

 

Junior Varsity Girls Softball

Head Coaches - Caitlyn Gunderman & Nicole Beam

 

Modified Girls Softball

Head Coaches - Scott Reed & Rhea Luhrs

 

Varsity Boys Tennis

Head Coach - Mark Papertsain

 

Junior Varsity Boys Tennis

Head Coach - Taylor Hartey

 

Varsity Boys & Girls Track and Field

Head Coach - John Wright
Assistant Coach - Michael Sosnick
Assistant Coach - Damien Striharsky

 

Modified Boys Track

Head Coach -

 

Modified Girls Track

Head Coach -

 

High School Weightlifting Intramurals

Matt Polanis
Damien Striharsky